WordPress Yoast SEO Ayarları ve Kurulumu

WordPress kullanan her internet sitesi kullanıcısı gibi bende yıllardır Yoast SEO eklentisini kullanıyorum. Hali hazırda yönetimini ele aldığım 7-8 farklı site mevcut. Hepsinde de Yoast SEO kurulu ve ayarları yapılmış vaziyette.

Peki, WordPress seo eklentileri arasında en iyisi Yoast mı?  Öncelikle WordPress bir site için önemli olan bu eklentinin ne olduğunu yakından inceleyelim.

Yoast SEO Nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere Yoast SEO, WordPress için hazırlanmış oldukça kapsamlı bir seo eklentisidir. Bu eklenti sayesinde tüm yazılarınızın, kategorilerinizin, arşiv ve etiket sayfalarınızın seo ayarlarını yapabilirsiniz.

Yoast SEO ayarları nasıl yapılır? Diye soranlar için kendi ayarlarımı paylaşacağım. Böylece sizde nasıl yapıldığını öğrenip kendi stratejilerinizi geliştirebilirsiniz.

Bu wordpress eklentisi ile dilerseniz manuel her sayfanın Title (Başlık), Description (Açıklama) ve url ayarlarını yapabileceğiniz gibi otomatik yapılmasını da sağlayabilirsiniz. Bunların hepsini detaylı bir şekilde aşağıdaki Yoast SEO ayarlarıbaşlığı altında bulabilirsiniz.

Yoast SEO Ayarları

Yoast SEO’yu wordpress sitemize kurduktan sonra panelin sol tarafına “SEO” bölümü geliyor. İlk kurulumda bu bölümün altında sadece 3 ana başlık yer alıyor. Bunlar;

 1. Dashboard
 2. Arama Konsolu
 3. Premium

Küçük bir ayar yapıldıktan sonra tüm özellikleri aktif hale getirebiliyorsunuz. Bunun için öncelikle Dashboard -> Features kısmına gelin. Bu kısımda “Advanced settings pages” yani “Gelişmiş sayfa ayarları” bölümünün etkin olmadığını göreceksiniz. Onu hemen etkinleştirin. Ardından “Save changes” diyerek yeni ayarları kaydedin.

Gelişmiş sayfa ayarlarını etkinleştirince sol taraftaki SEO menüsü de gelişmiş moda geçmiş olacaktır. Artık karşımızda kocaman bir Yoast seo ayarları bölümü var. Bu bölümdeki ilk ana başlıklar ise şu şekilde;

 1. Dashboard
 2. Başlıklar & metalar
 3. Sosyal
 4. XML site haritaları
 5. Gelişmiş
 6. Araçlar
 7. Arama Konsolu
 8. Premium

Başlıklar & Metalar

Başlıklar & metalar menüsüne tıkladığınızda önce karşınıza seo başlıkları ayracının ne olmasını istediğinizi soruyor. Varsayılan olarak “” geliyor. Böyle kalmasının da herhangi bir mahsuru olmadığını düşünüyorum.

Ana sayfa

Bu bölümde adından da anlaşılacağı üzere Ana sayfanın başlık ve açıklama kısımlarını düzenleyebiliyorsunuz. Benim sitemin başlık ayarları farklı bir sayfadan düzenlendiği için bu bölümde oranın linki verilmiş durumda. Eğer sizin temanızda özel bir sayfayı ana sayfa olarak belirlemişse ayarları o sayfanın SEO ayarlarından değiştirmeniz gerekecektir.

Yazı tipleri

Arkadaşlar bu bölümde işte otomatik seo ayarları yapabiliyoruz. Çünkü bu menü de yazılar, sayfalar ve ortam sayfalarının seo ayarları bulunuyor. “%%title%%” kodu sayfanın otomatik başlığını çekmek için kullanılıyor. Dilerseniz seo ayarlarınızı otomatik yapmak için bu kodun sonuna kendi taglerinizi ekleyebilirsiniz.

Örneğin sadece teknolojik ürünlerin incelemesini yapan bir siteniz olduğunu düşünelim. Ayarları şu şekilde yapabilirsiniz. “%%title%% İncelemesi ve Özellikleri

Bu sayede içeriğinizin başlığına ne yazarsanız otomatik olarak sonrasını kendi dolduracaktır. Örneğin içeriğinizin başlığı LG G5 ise seo ayarlarındaki başlığı; “LG G5 İncelemesi ve Özellikleri” olacaktır.

Ben her yazımın seo ayarlarını manuel yaptığım için buraya sadece %%title%% – Mustafa Hazırcı yazıyorum.

%%title%% etiketi dışında “%%page%%” – “%%sep%%” ve “%%sitename%%” etiketleri de bulunuyor.

 • %%page%% = Sayfanın Başlığı
 • %%sep%% = Ayraç İşareti
 • %%sitename%% = Site Başlığı

Bu etiketleri kullanarak kendi özel başlıklarınızı oluşturabilirsiniz.

Kategoriler

Bu başlık altında da kategorileretiketler ve biçim bölümlerinin seo ayarlarını yapabilirsiniz. Ben tüm bölümleri buradan düzenlemek yerine her sayfaya özel olarak manuel giriş yapmanızı öneriyorum. 

Her kategorinin alt bölümünde o kategori için ayrılmış Yoast SEO bölümü bulunuyor. Ayarları oradan güncelleyebilirsiniz.

İçerik Ayarları ve Analiz

Geldik en civcivli kısıma 🙂 Asıl mevzu burada başlıyor zaten. Yazdığınız içeriğin “Focus keyword” yani “anahtar kelimesini” belirleyip içeriği yazmak. SEO uyumlu içerik yazma konusunda sizi oldukça yardımcı olan bir kısım burası. Yazdığınız içeriğe göre anlık olarak yazınızı analiz ediyor ve eksikleri size teker teker söylüyor.

Siz Focus Keyword kısmına bir kelime yazdıktan sonra Yoast hemen yazıyı incelemeye başlıyor ve eksikleri iletiyor. Peki, Yoast içerikte nelere bakıyor?

1- Odak anahtar kelime ilk paragrafta var mı?
2- Anahtar kelime yoğunluğu yoğunluğu
3- Meta açıklamada odak anahtar kelime var mı?
4- Meta açıklama yeterli uzunluğa sahip mi?
5- Odak anahtar kelime alt başlıklarda var mı? (h2 – h3)
6- Yazıdaki görsellerden en az birinin alt isminde anahtar kelime geçiyor mu?
7- İçerik en az 300 kelime mi?
8- Dışarıya link (kaynak link) verilmiş mi?
9- Site içi linkleme yapılmış mı?
10- Odak anahtar kelime SEO başlığında yer alıyor mu?
11- Odak anahtar kelime url kısmında yer alıyor mu?
12- Bu daha önce kullanmadığınız bir anahtar kelime mi?

Sizde eksiklerinize Yoast’ın önerilerine kulak vererek çözüm bulursanız kusursuz bir seo uyumlu içerik yazabilirsiniz.

Bir de Focus Keyword bölümün altında “This article is cornerstone content” yani “Bu makale temel taş içeriğidir” bölümü var. Bu bölümü işaretlerseniz içeriğinizin 900 kelime veya üstü olası gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir